Dla możliwości korzystania z usług medycznych (wizyty u lekarza i dentysty, badania medyczne, refundowane leki, zabiegi chirurgiczne, pobyt w szpitalu, zwolnienie lekarskie) na równi z obywatelami Polski, musisz posiadać ubezpieczenie medyczne. Bezpłatną obsługę medyczną w Polsce gwarantuje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jest ta usługa dostępna dla każdego, kto jest w sposób legalny zatrudniony na terytorium Polski na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Każdy pracownik, w tym obcokrajowiec, a także członkowie jego rodziny, mają darmowy dostęp do usług medycznych w centrach medycznych, posiadających umowę z NFZ. 

Oprócz osób oficjalnie zatrudnionych oraz członków ich rodzin, NFZ dotyczy także studentów-obcokrajowców, posiadających Kartę Polaka. W takim przypadku student z Kartą Polaka powinien zgłosić się do dziekanatu swojej uczelni z prośbą udostępnienia ubezpieczenia NFZ. Warto pamiętać, że w tej sytuacji NFZ będzie dostępny pod warunkiem nieposiadania przez osobę innego ubezpieczenia.   

Jeżeli nie posiadasz legalnej pracy w Polsce, nie jesteś członkiem rodziny osoby legalnie zatrudnionej lub nie masz Karty Polaka, to możesz ubezpieczyć się w NFZ dobrowolnie, co miesiąc płacąc za takie ubezpieczenie. Cena ubezpieczenia NFZ zmienia się co trzy miesiące i jest uzależniona od przerwy między Twoimi poprzednimi ubezpieczeniami. Przykładowa opłata stanowi 472 PLN miesięcznie, a w przypadku  posiadania legitymacji studenckiej – 55 PLN miesięcznie.  

Jeżeli jesteś przekonany, że posiadasz prawo do ubezpieczenia NFZ, to dla rozpoczęcia korzystania z jego możliwości musisz wykonać kilka formalnych kroków, w których możemy Ci pomóc. Na bazie Twoich danych, przygotujemy dla Ciebie deklarację, którą trzeba będzie podpisać. Następnie zarejestrujemy Cię w systemie centrum medycznego i przypilnujemy, żebyś mógł zacząć korzystać z bezpłatnych usług medycznych.  

Źródło: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/

Potrzebujesz konsultacji?

Nasi specjaliści są gotowi wysłuchać Cię w języku rosyjskim lub ukraińskim.