Jaka jest różnica w oznaczeniach grup krwi w różnych systemach medycznych.
Czy wiesz, jaka jest Twoja grupa krwi? Jeśli odpowiedź natychmiast pojawiła się w Twojej głowie – 0, A, B lub AB, to rozumiesz, jak ważna jest ta informacja. Kiedyś może uratować życie Tobie i Twoim bliskim (współczynnik Rh również dobrze jest pamiętać).
Teraz wyobraź sobie sytuację, pojechałeś odpocząć gdzieś za wschodnią granicę Polski, znienacka dzieje się coś strasznego, a Ciebie w trybie pilnym wsadzają do karetki. W drodze do szpitala lekarz pyta o grupę krwi, podajesz literę i w tym momencie pojawia się mały problem. W systemach opieki zdrowotnej Europy Wschodniej prawie nie stosuje się oznaczeń literowych grup krwi, tylko mają one oznaczenia liczbowe. Nie oznacza to, że nie otrzymasz pomocy, ale istnieje ryzyko, że cenny czas zostanie poświęcony na rozszyfrowanie Twoich słów.
Z jakiegoś powodu historycznie ułożyło się tak, że prawie we wszystkich krajach postsowieckich oznaczenia grup krwi są liczbowe, a w unijnych literowe. Aby nie wchodzić w specyficzną terminologię medyczną i wyjaśnienia, niżej po prostu zapoznajcie się z porównaniem oznaczeń.
- Unijna grupa krwi 0 to wschodnia I, w niezwykle rzadkich przypadkach stosuje się oznaczenie αβ
- Unijna grupa krwi A to wschodnia II, w niezwykle rzadkich przypadkach używa się oznaczenia β
- Unijna grupa krwi B to wschodnia III, w niezwykle rzadkich przypadkach używa się oznaczenia α
- Unijna grupa krwi AB to wschodnia IV, w niezwykle rzadkich przypadkach stosuje się oznaczenie o.
Trzeba to zapamiętać, zapisać i zachować.
Jeśli masz pytania związane z medycyną w Polsce napisz do nas.